Jak zadbać o rozwój osobisty?

Rozwój osobisty to jeden z tematów, które rozwijają się w zawrotnym tempie. Powstają blogi, poradniki, książki czy nawet magazyny dedykowane tej dziedzinie. Ale co tak naprawdę ma nam dać ten rozwój osobisty?

Jeszcze do niedawna, a w niektórych kręgach nadal tak jest, ludzie nie odróżniali pojęcia samorozwoju od leczenia chorób psychicznych. Coaching był odbierany jak wizyta u psychiatry. Bo niby po co komu trener rozwoju osobistego? Chyba musi być z Tobą coś nie tak, skoro sam nie radzisz sobie ze sobą i chodzisz po pomoc.

Wizyta w księgarni i szukanie pozycji na półkach, gdzie znajdują się poradniki czy książki motywacyjne, wiązało się z pewnym dyskomfortem czy nawet wstydem.

Dopiero ostatnie lata przyniosły dobre zmiany. Znani ludzie, osiągający niebywałe sukcesy, głośno zaczęli mówić, że korzystają z pomocy coacha i czytają książki o rozwoju osobistym. To wpłynęło na myślenie ludzi i postrzeganie tematu samorozwoju.

Po co nam samorozwój?

Człowiek, który się nie rozwija, nie stoi w miejscu. On się cofa! Technologia pędzi, świat ciągle się zmienia a ludzie wymyślają codziennie coś nowego. To, że Tobie może się to nie podobać, nic nie zmieni. Możesz albo marudzić i sam na tym tracić albo rozwijać się razem ze światem i czerpać z tego korzyści.

Co wpływa na rozwój osobisty?

Dzięki powszechności tego tematu, nie musimy wcale wydawać wielkich sum  pieniędzy na prywatne sesje z coachem. Rozwój można zaplanować i przeprowadzać nawet w zaciszu swojego domu.

Wachlarz środków, które w tym pomagają jest naprawdę szeroki. Książki motywacyjne, ebooki, szkolenia, blogi o rozwoju osobistym, poradniki czy programy telewizyjne. Jeżeli wiesz w jakiej dziedzinie leżysz bądź w jakiej chcesz stać się specjalistą, techniki wybierzesz z łatwością.

Czy chcesz zwiększyć poczucie własnej wartości, pewność siebie, samoocenę czy stać się zawodowym mówcą lub guru marketingu, wszystko to będzie się wiązać z rozwojem osobistym. Bez nauki i pracy nie ma wyniku.

Rozwój a własne pasje

Zainteresowania i hobby to świetny punkt zaczepienia dla samorozwoju. Często to właśnie Twoja pasja wyniesie Cię na wyżyny, pozwoli się realizować i wyznaczać ambitne cele.

Jednak niekiedy zainteresowania traktujemy jako dodatek, który niekoniecznie pomaga w codziennym życiu. I to jest błąd!

Wielu znanych ludzi sukcesu, mówi wprost, że praca jest ich pasją. Bez niej nie zaszli by tak wysoko i daleko. A sportowcy? Aktorzy? Piosenkarze? Uważasz, że wykonują swoje zawody tylko dla kasy? Oni z pewnością nie zastanawiali się długo jaki zawód wybrać. Ich hobby stało się ich pracą.

Może i nie każdą pasję można przerodzić w niezły interes. Lecz mimo to, ma ona ogromny wpływ na nasze postrzeganie siebie. Zastanawiasz się jakie można mieć zainteresowania i jak znaleźć hobby? Super. Próbuj wszystkiego co wpadnie Ci do głowy. Pasje możesz znaleźć w każdym wieku.

Poprzedni artykuł5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą do Japonii
Następny artykułKogo powinieneś zatrudnić w swojej firmie?
Część! Nazywam się Aneta i jestem maniakalnym odkrywcą! Na moim blogu przeczytasz o podróżach, cudownych miejscach jakie zwiedziłam i poradach podróżniczych. Znajdziesz tu tylko praktyczne porady jak poradzić sobie z prowadzeniem własnego biznesu i jak ciągle udoskonalać siebie. Pracuję na swoim od 6 lat i za nic nie wróciłabym na etat! Najważniejsze dla mnie to pisać bez mydlenia oczu i pokazywania świata w krzywym zwierciadle. Jak coś jest do kitu, to nie ubiorę tego w sukienkę w kwiaty - tego możesz być pewien! Moją miłością są podróże. W wolnych chwilach czytam, nałogowo sprawdzam ceny lotów w wyszukiwarkach, gram w gry planszowe z rodziną i gotuję (choć nie bardzo umiem). Mam jedną misję - obudzić w Tobie odkrywcę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię