Inwestowania jak i wszystkiego innego można się nauczyć. Jednak w tym przypadku cenniejsza od wiedzy teoretycznej jest praktyka! Chcesz zacząć inwestować? Odłóż trzydziestą z kolei książkę o inwestowaniu i rusz d…o roboty!

Trudne?

I tak i nie. Jednak jeszcze nikt mi znany nie odniósł sukcesu inwestycyjnego jedynie ucząc się jak to się robi. Kilkuletnie doświadczenie ma sto razy większą wartość od stu przeczytanych publikacji wielkich inwestorów.

Dlaczego? Bo to oni się na tym bogacą a nie TY!

Książki o inwestowaniu

Napisałam, że nie warto czytać? Trochę jednak kłamałam. Podstawowa wiedza jest niezbędna, abyś mógł sprawnie poruszać się w branży. Musisz poznać podstawowe metody inwestycyjne oraz specjalistyczne słownictwo. Jednak nie sięgaj po każdą książkę, którą zobaczysz w księgarni czy na blogu jakiegoś inwestora.

Trochę jest to zabawne, że kiedy wychodzi książka jakiegoś nowego guru inwestowania w nieruchomości, na giełdzie, w kryptowaluty czy w cokolwiek innego co jest na topie, w zasadzie jest on nieznanym człowiekiem. Dopiero wypromowanie publikacji robi go specem. Co do niektórych mam jednak wątpliwości czy faktycznie są inwestorami czy może potrafią po prostu zrobić niezły research i zgrabnie ująć wszystko w słowa.

Często to właśnie wydane książki czynią ludzi bogatych nie ich wcześniejsze inwestycje.

Jest oczywiście wielu autorów książek, których mogę polecić z czystym sumieniem. Wyróżnia ich jedno. Ich nazwiska doskonale znałam jeszcze zanim dowiedziałam się, że napisali książkę.

szkolenia inwestycyjne

Oferty szkoleń  pojawiają się na rynku częściej niż grzyby po deszczu. Na co drugim blogu, a w przypadku pierwszej dziesiątki pojawiającej się w wyszukiwarce na każdym, znajdziecie zakładkę „szkolenia”. Początkujący inwestor, który jest zdeterminowany by zacząć, chętnie zapłaci za złote rady. Ale od razu oszczędzę Wam sporego wydatku. Święty Graal inwestycyjny nie istnieje! Jest to pewna, dość osobliwa i prawie niezauważalna manipulacja.

Wyobraź sobie, że inwestor X podaje Ci po kolei wskazówki i pokazuje drogę jaką przeszedł twierdząc, że w ten sposób osiągniesz sukces. Idziesz więc utartym szlakiem i tracisz wszystko. Jak to możliwe? Przecież on mówił, że 500 osób, które odbyły jego szkolenie odniosły sukces! A mówił Ci ile osób poszło tą drogą i sukces gdzieś się zgubił po drodze?

Jest to manipulacja, którą karmią nas specjaliści od wielu lat, jednak niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Sukces nigdy nie jest dzieckiem kopiowania. Wymaga ciężkiej pracy, praktyki ale i innowacyjności.

Zanim powstał ten tekst napisałam do kilku popularnych mentorów inwestycyjnych. Szkolenia internetowe zaczynają się od ok 3 tysięcy złotych. Dużo? Jeżeli wiedza byłaby praktyczna i konkretna myślę, że warto tyle zapłacić i pewnie byłabym skłonna taką kwotę zainwestować w szkolenie. Niestety z moich doświadczeń wynika, że często szkolenia on-line  są robione po łebkach i bardzo ograniczony jest kontakt z nauczycielem. Dużo sprawniej przebiega on przy szkoleniach na żywo. Pakiet szkoleń w grupie + późniejszy mentoring specjaliści wyceniają na kwotę od 10 tysięcy w górę! WTF? Przecież 3 letnie studia są niewiele droższe.

Nie chcę tu robić antyreklamy kursów, bo sama bardzo je lubię. Jednak uważajcie! Kwota 10 tysięcy to już niezłe pieniądze, które możecie zainwestować i poczuć realny zysk. Przed wyborem szkolenia porządnie sprawdźcie opinię (nie sugerując się tymi zamieszczonymi na stronie organizatora).

Mentoring

Jeżeli interesujesz się samorozwojem, czytałeś o tym jak zarobić pierwszy milion, założyć dobrze prosperującą firmę czy zacząć inwestować, na pewno spotkałeś się z radą – znajdź mentora.

Jest to według mnie jeden z najlepszych sposobów nauki. Jednak rady typu – napisz do osoby, która ma zostać Twoim mentorem, czy zapukaj do drzwi jego biura, są delikatnie mówiąc śmieszne. Myślę, ze dostają oni tyle maili, że na Twojego nie zwrócą uwagi. Idąc zaś bezpośrednio do swojego potencjalnego guru najpewniej nie zostaniesz wpuszczony.

Jak więc znaleźć mentora? Najprościej byłyby skorzystać z jego usług szkoleniowych. Zapłacisz to chętnie Ci pomoże. Jednak jak pisałam wyżej są to bardzo duże pieniądze i nie zawsze efekt będzie zadowalający.

Zamiast więc płacić za zainteresowanie zapisz się do grup dyskusyjnych i  inwestycyjnych. Możesz je znaleźć na wielu portalach społecznościowych a także forach. Już sam udział w dyskusjach tam prowadzonych nauczy Cie bardzo dużo. Dodatkowo będziesz miał okazję zadać swoje pytania. Członkowie takich społeczności bardzo chętnie na nie odpowiadają (czy z chęci pomocy czy próżności to już inna kwestia). Będziesz znał spojrzenie na problem wielu inwestorów i co ważne sam będziesz mógł wyciągnąć wnioski.

Podcasty i nagrania

Osobiście jestem fanką różnorakich podcastów i filmików. Tworzone przez ludzi czynu mają dużo większą wartość niż godziny spędzone na pochłanianiu kolejnych książek. Przede wszystkim dlatego, że nasz mózg odbiera więcej bodźców i łatwiej przyswaja informacje. Wybieraj jednak tylko wartościowe nagrania. Naukowcy dowiedli, że treści, które są nam przekazywane za pomocą tekstu czy filmów wpływają na samopoczucie i ogólny stan psychiczny. Mogą więc znacząco wpłynąć na motywację bądź jej brak. Podprogowe działanie wszystkich treści, z którymi na co dzień mamy styczność może mobilizować i napędzać bądź działać wręcz destrukcyjnie. Uważaj więc na to co czytasz oraz kogo i czego słuchasz. To wszystko ma na Ciebie wpływ!

Jak nauczyć się inwestować?

Było o kilku pułapkach, które czekają na rządnego wiedzy młodego inwestora. Teraz przejdźmy do sedna.

Czy chcąc nauczyć się jeździć na nartach czytasz na ten temat dziesięć książek? Może i obejrzysz kilka filmików i weźmiesz parę lekcji u instruktora, ale przede wszystkim założysz buty, przyczepisz narty i metodą – jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz – w końcu dojdziesz do wymarzonego efektu.

To praktyka czyni mistrza!

Jeżeli chcesz inwestować na rynku forex – przeczytaj o tym jedną sprawdzoną książkę napisaną przez praktyka. Potem sięgnij po drugą na temat psychologii inwestowania. Załóż konto demo na jednej z platform i trenuj. Przeglądaj najświeższe newsy, naucz się czytać wykresy i sam wyciągać z nich wnioski. Najgłupszą rzeczą jaką możesz zrobić jest dokładne odwzorowywanie działań innego inwestora. Na dłuższą metę skończy się to porażką.

Interesuje Cię inwestowanie długofalowe na giełdzie, by zebrać pokaźną sumę na emeryturę? Sięgnij po książkę takiego mentora jak Warren Buffett. Zacznij od przeanalizowania spółek giełdowych, zapoznaj się z nimi, poznaj przedsiębiorstwo, które Cię interesuje i gdy już będziesz znał je prawie tak dobrze jak własne finanse domowe – zainwestuj.

Chcesz inwestować w nieruchomości? Przede wszystkim poznaj rynek. Inwestor z Warszawy nie powie Ci jak masz lokować swoje pieniądze, jeśli mieszkasz w Lublinie. Analizuj ceny, śledź zmiany, sprawdź jakie nieruchomości są chodliwe. Potem obejrzyj 100 nieruchomości a przekonasz się, że sam będziesz już doskonale wyczuwał, w którą z nich warto zainwestować.

Chcąc osiągnąć dobre wyniki w inwestowaniu słuchaj ludzi mądrych. Takich, którzy nie powielają treści. Takich, którzy wprowadzają innowacje i których myślenie odbiega od reszty.

A przede wszystkim myśl po swojemu i nie daj się wciągnąć w manipulację pseudo znawców. Uczenie się od innych to doskonały sposób, jednak tylko, jeśli idą za tym konkretne czyny a nie bierne przyglądanie się sukcesom drugiej osoby.

Jesteśmy przyzwyczajeni, że wszystko dzieje się szybko. Jeden w rok zarobił milion, drugi rozkręcił rentowny biznes, jeszcze inny leży na plaży, bo w dwa lata został rentierem. Znacie to prawda? Media karmią nas takimi historiami. Jest to zwykłe kłamstwo. Szybki zarobek bez ciężkiej pracy jest tak samo prawdopodobny jak wygranie w totka!

 

Poprzedni artykułBali- rajska wyspa?
Następny artykułJak się dobrze zaprezentować? – skuteczna autoprezentacja
Część! Nazywam się Aneta i jestem maniakalnym odkrywcą! Na moim blogu przeczytasz o podróżach, cudownych miejscach jakie zwiedziłam i poradach podróżniczych. Znajdziesz tu tylko praktyczne porady jak poradzić sobie z prowadzeniem własnego biznesu i jak ciągle udoskonalać siebie. Pracuję na swoim od 6 lat i za nic nie wróciłabym na etat! Najważniejsze dla mnie to pisać bez mydlenia oczu i pokazywania świata w krzywym zwierciadle. Jak coś jest do kitu, to nie ubiorę tego w sukienkę w kwiaty - tego możesz być pewien! Moją miłością są podróże. W wolnych chwilach czytam, nałogowo sprawdzam ceny lotów w wyszukiwarkach, gram w gry planszowe z rodziną i gotuję (choć nie bardzo umiem). Mam jedną misję - obudzić w Tobie odkrywcę!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię