Dubaj to miasto z najwięcej naj! Wszystko co powstaje, ma być najpiękniejsze, najwyższe, najdłuższe, po prostu najleprze!

Poznajcie niezwykłe miasto na pustyni, z najbardziej rozdmuchanym ego!

Najwyższy budynek

Burj Khalifa, bo tak nazywa się najwyższy budynek świata, mierzy 828 m. Dla lepszego wyobrażenia, to tak jakby postawić 4 Pałace Kultury i Nauki, jeden na drugim! W budynku mieści się Armani Hotel, apartamenty Armani Residences  (których cena to 120 tyś zł za metr!) czy taras widokowy.

Na 122 piętrze znajduje się restauracja Atmosphere, która oczywiście (bo jakby mogło być inaczej) jest najwyżej położoną restauracją na świecie!

Widok z restauracji Atmosphere

Dubaj nocą

największe centrum handlowe

Dubaj to raj dla zakupoholików. Nic więc dziwnego, że to tu znajduje się największe centrum handlowe- The Dubai Mall. Ma ono powierzchnię 112,4 ha, czyli prawie 150 boisk piłkarskich! Znajduje się w nim 1200 sklepów, parki rozrywki, 120 restauracji i punkty usługowe. Na parterze, na zwiedzających czeka, oczywiście największe na świecie- akwarium. Pływa w nim ponad 33 tysiące okazów, w tym 400 rekinów. Akwarium pomieściło aż 10 mln litrów wody!

Najwięcej gwiazdek

W Dubaju znajduje się również fenomen hotelarski. Burj Al Arab (potocznie nazywany Żaglem) jako jedyny na świecie został odznaczony 7 gwiazdkami. Położony jest przy sztucznej wyspie, a jego bryłę można dostrzec prawie z każdego miejsca na dubajskiej plaży.

Znajduje się w nim ponad 200 ekskluzywnych apartamentów. Najmniejszy ma 170 metrów kwadratowych. Oczywiście w takim miejscu nie mogło zabraknąć restauracji, basenów czy centrum spa. Jednak to nie wszystko. Bogatej klienteli hotel zapewnia lądowisko dla śmigłowców, bibliotekę, muzeum, wnętrza zdobione 24-karatowym złotem, złote iPady w pokojach czy kilkupiętrowe akwarium z żywą rafą koralową.  Jest on uznawany, za jeden z najdroższych hoteli na świecie. Jego rywal również mieści się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a mowa o Emirates Palace w Abu Zabi, w którym gościły bohaterki Sex and The City 2.

Najwięcej żurawi

To co w pierwszej chwili rzuca się w oczy to żurawie budowlane! Jest ich tak dużo, że zrobienie zdjęcia bez żurawia, wymaga niezłej zręczności połączonej z akrobatyką. Obliczono, że ponad 20% wszystkich żurawi na świecie, znajduje się właśnie tutaj!

Największa sztuczna wyspa

Jumeirah to zespół trzech wysp, które razem tworzą tzw. Wyspy Palmowe i są największą wyspą stworzoną przez człowieka. Palma Jumeirah składa się z 17 liści, przy których znajdują się drogie apartamenty i wakacyjne posiadłości miliarderów. Na plaży można spotkać Davida Beckhama czy samego Władimira Putina!

Na końcu palmy znajduje się hotel Atlantis The Palm, który jest jedną z wizytówek miasta. Do hotelu przynależy Park Wodny Aquadventure, jeden z najlepiej ocenianych parków na świecie.

Najlepsze samochody policyjne

Dubajska policja porusza się samochodami, o których marzą mali i duzi chłopcy. Mundurowi patrolują ulice miasta z foteli takich samochodów jak Aston Martin, Ferrari czy Lamborhini. Nam nie udało się niestety ani podpaść policji i przejechać się taką furą 😉 ani nawet jej zobaczyć… Fakt, że byliśmy całkiem poza sezonem, pewnie wyjaśnia to, że głównymi samochodami jakie mijały nas na ulicy, były rozklekotane wozy budowlańców.

Największy kryty stok narciarski

O krytych stokach narciarskich w Mall Of The Emirates słyszał chyba cały świat. To z całą pewnością trzeba zobaczyć, bo prezentuje się imponująco! Ski Dubai to 5 tras o różnej trudności. Najdłuższa ma 400 metrów. Wewnątrz hali może przebywać jednocześni 1500 osób. Przestrzeń jest przewidziana nie tylko dla narciarzy czy snowboardzistów. Przygotowano również wiele atrakcji dla dzieci. Lepienie bałwana, dyskoteki na śniegu, snowrobic (czyli aerobik na śniegu), tory saneczkowe i wiele innych.

największy port jachtowy

Dubai Marina to prawdziwy symbol luksusu! Port cięgnie się przez ponad 3 km, wokół sztucznie stworzonego kanału. Znajduje się tam wiele restauracji, kawiarni i butików. Nie ma co ukrywać, że przestrzeń tę stworzono dla wybranej, bardzo bogatej części mieszkańców i urlopowiczów. Wokół Mariny niezwykle szybko rozwija się rynek nieruchomości, powstają nowoczesne centra biznesowe i ośrodki turystyczne. To właśnie tu należy zabrać męża, żeby mógł się pozachwycać super furami 😉 Trzeba przyznać, że cała Marina robi wrażenie!

Największa multimedialna fontanna

Ten cud architektury kosztował, bagatela 218 milionów dolarów. Znajduje się u podnóża Burj Khalifa. Wystrzały wody sięgają 50 pięter. Pokaz jest wielkim widowiskiem, które będąc w Dobaju trzeba koniecznie zobaczyć!

 

Szejkowie Dubaju ciągle zapowiadają nowe projekty naj. Chcą z miasta uczynić największy na świecie ośrodek turystyczny.

Dla mnie miasto jest świetną atrakcją, jednak co do przyjemności mieszkania w nim mam pewne wątpliwości… Mimo to na pewno tam wrócę za parę lat, zobaczyć jakie nowe, prawie niemożliwe rzeczy wymyślili nadziani szejkowie 😉

nadziani szejkowie 😉

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię