Dobre planowanie to ogromne wsparcie w wielu sytuacjach. W pracy nad sobą, we wdrażaniu dobrych nawyków (o których pisałam tutaj), czy w biznesie. Bez zapisanego planu i celu, nasze postanowienia są jedynie nabożnymi życzeniami, o których szybko zapomnimy.

Spisz swoje cele

Wiele razy słyszałam i czytałam, że podstawą jest spisanie swojego planu. Będąc niedowiarkiem, a niekiedy wręcz ignorantem, nie do końca wierzyłam, że przynosi to wymierne rezultaty. Pomysłów na różne nowe działalności, miałam zawsze bardzo wiele, jednak póki nie zrozumiałam, jak ważne jest spisywanie ich, zaczynały się one i kończyły jedynie w mojej głowie. Zwyczajnie o nich zapominałam.

Rozpisanie celu i jego planowanie daje kilka korzyści:
  • możesz do nich na bieżąco wracać
  • rozszerzać je lub zmieniać
  • nic Ci nie umknie
  • widzisz cel „czarno na białym”, dzięki czemu wydaje się bardziej realny
  • wiesz jakie kroki musisz po kolei wykonać
  • widzisz progres
  • możesz przewidzieć czas osiągnięcia celu
  • wcześniej przewidujesz przeszkody

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda dowiodły, ze osoby ze spisanymi celami, mają 10-krotnie większą szansę na powodzenie. Jest to związane bezpośrednio z motywacją i pracą naszego mózgu. Spisane cele stają się bardziej namacalne i rzeczywiste. Mózg odbiera je jako PRAWDĘ!

koncepcja smart

Słyszałeś o koncepcji planowania celów SMART? Jest ona stosowana w przedsiębiorstwach, składa się z pięciu podstawowych zasad, które odpowiadają kolejno każdej z liter w wyrazie SMART. Metoda ta, pomoże w skonstruowaniu planu rozwoju firmy czy w życiu codziennym.

S (Specific)- cel musi być konkretny,
M (Measurable)- mierzalny,
A (Achievable)- osiągalny ale również ambitny,
R (Relevant)- istotny, bądź w innej interpretacji realny,
T (Time)- określony w czasie.

Weźmy teraz na warsztat konkretny cel jakim będzie zrzucenie zbędnych kilogramów. Tak postawiony cel, nie spełnia prawie żadnego z wymogów. Jest tylko marzeniem nadawcy. Nie wiadomo w jaki sposób chcemy go osiągnąć, czy chcemy się pozbyć 5 czy 25 kilogramów. Nie wiemy również czy mamy go osiągnąć z początkiem lata, czy za dekadę.
Spójrzmy na nowy cel, postawiony zgodnie z zasadą SMART.

Przez 3 miesiące, od dnia dzisiejszego, będę się zdrowo odżywiać, zgodnie z rozpisaną dietą i 3 razy w tygodniu biegać, tak aby do ślubu wyglądać jak gwiazda filmowa. Będę zrzucać 1 kg tygodniowo, dzięki czemu w dniu ślubu będę lżejsza o 12 kg, a mój mąż z łatwością przeniesie mnie przez próg.

Czy jest konkretny? Jak najbardziej. Będę zrzucać 1 kg tygodniowo, będę trzymać się diety i regularnie ćwiczyć.
Czy jest mierzalny? Oczywiście. Wyniki mogę sprawdzać co tydzień.
Czy jest osiągalny ale i ambitny? Zrzucenie 1 kg tygodniowo na pewno jest celem ambitnym, ale jest tez osiągalne i realne.
Czy jest istotny? Zdecydowanie tak. Odwołuje się do bardzo ważnego wydarzenia w życiu każdej kobiety, jakim jest ślub. Dzięki temu dodatkowo motywuje do działania.
Czy jest określony w czasie? Za trzy miesiące osiągnę swój cel.

Podobny schemat można wykorzystać, do budowy planu z każdej innej dziedziny. Chcesz nauczyć się hiszpańskiego? Zastosuj SMART. Wypisz wszystkie korzyści, które będziesz miał, gdy nauczysz się języka. Określ w czasie do kiedy chcesz się go nauczyć. Zadbaj o konkretne wydarzenie, które zmobilizuje Cię do nauki (może wycieczka do Ameryki Południowej?).

Podobnie będzie to wyglądać, jeśli Twoim celem jest rozpoczęcie działalności. Zapisz swój cel, następnie sprawdź czy zawarte są w nim wszystkie „literki”.

Jak powinien wyglądać dobry plan?

Mamy już spisany cel. Teraz przyszedł czas na dokładny plan.

Podstawą jest rozłożenie wszystkich działań, potrzebnych do osiągnięcia celu, na mniejsze etapy.

Otwierasz sklep odzieżowy. Sam zapis, że będzie działał za miesiąc, asortyment to będą głównie sukienki a dochód w pierwszym roku wyniesie 10 000 zł, jeszcze nic nie daje.

Postaraj się jak najdokładniej wypisać wszystkie kroki. Od znalezienia lokalu, sprawdzenia dostawców, założenia działalności, po odpowiednią aranżacje sklepu, reklamę i zakup kasy fiskalnej. Im dokładniejszy będzie to plan tym lepiej. Zawsze coś Cię zaskoczy, ale z dobrym planem jest szansa, że będziesz miał już gotowe rozwiązanie napotkanego problemu.

Teraz już widzisz czemu tak ważne jest spisanie planu? Choćbyś miał najlepszą pamięć na świecie, nie będziesz w stanie zapamiętać wszystkich kroków, przez które musisz przejść. Plan możesz modyfikować do woli, ważne tylko by odbywało się to na papierze!

 

Poprzedni artykułJak skutecznie zmienić nawyki?
Następny artykuł5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą do Japonii
Część! Nazywam się Aneta i jestem maniakalnym odkrywcą! Na moim blogu przeczytasz o podróżach, cudownych miejscach jakie zwiedziłam i poradach podróżniczych. Znajdziesz tu tylko praktyczne porady jak poradzić sobie z prowadzeniem własnego biznesu i jak ciągle udoskonalać siebie. Pracuję na swoim od 6 lat i za nic nie wróciłabym na etat! Najważniejsze dla mnie to pisać bez mydlenia oczu i pokazywania świata w krzywym zwierciadle. Jak coś jest do kitu, to nie ubiorę tego w sukienkę w kwiaty - tego możesz być pewien! Moją miłością są podróże. W wolnych chwilach czytam, nałogowo sprawdzam ceny lotów w wyszukiwarkach, gram w gry planszowe z rodziną i gotuję (choć nie bardzo umiem). Mam jedną misję - obudzić w Tobie odkrywcę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię