Nadszedł czas start upów. Jeszcze parę lat temu, większość z zapytanych, nie miałaby pojęcia, z czym wiąże się ten termin. Dziś każdy zna choć kilka firm, które podbiły rynek swoją innowacyjnością.

Może to właśnie z tego wynika przekonanie, że aby otworzyć firmę i osiągnąć sukces w biznesie, potrzebny jest innowacyjny pomysł. Taki, który powali klientów na kolana. Nowatorski, pomysłowy, niestandardowy.

Ale czy rzeczywiście?

Nieraz się zapewne spotkałeś ze stwierdzeniem, że aby zacząć prowadzić firmę, trzeba najpierw mieć pomysł na biznes. Być może sam siedzisz wieczorami i próbujesz na taki pomysł wpaść. Dwoisz się i troisz przeszukując wszystkie możliwe dziedziny życia, a pomysłu jak nie było tak nie ma.

Pomysł na biznes wcale nie musi być innowacyjny! Wystarczy, że na stare spojrzysz świeżym okiem, trochę podrasujesz i ulepszysz i już masz szanse podbić rynek.

Możesz otworzyć piekarnię, lecz zamiast wypiekać standardowy chleb, piec pieczywo bezglutenowe. Możesz otworzyć eko bar i napoje podawać ze szklanymi słomkami.

Skąd wziąć pomysł na biznes?

Najważniejsze by śledzić rynek i umieć wykorzystać wiedzę, którą dzięki temu zdobędziesz.

Podstawowym pytaniem jakie powinieneś sobie zadać jest „Jaki problem mają ludzie?” Jeśli widzisz, że u Ciebie w mieście jest coraz więcej wegan, którzy skarżą się, ze nie mają, gdzie wyjść i zjeść, bo wszystkie knajpy są przeznaczone dla mięsożerców, już masz pomysł na biznes.

Gdy usłyszysz o jakimś problemie, zadaj sobie pytanie – Jak mogę go rozwiązać?

Kilka pomysłów na biznes:

Podam Ci trzy przykłady biznesów, które nie są innowacyjne a jednak rozwiązują bieżące problemy ludzi.

Usługi sprzątające

Coraz częściej nie mamy czasu na obowiązki domowe. Przed świętami firmy sprzątające mają napięte terminy i znalezienie wolnych rąk do mycia okien graniczy z cudem.

Prowadzenie Fanpage’y

Nie ma Cię na Facebooku – nie istniejesz. Wiedzą o tym również firmy. Moda na bycie w sieci nie przeminie, a wręcz będzie rosła w siłę. Jest to więc świetny pomysł na biznes.

Rękodzieło

Mamy dość sieciówek i bycia nijakim. Coraz więcej osób stawia na rękodzieło, ubrania, buty, dekoracje do domu, robione personalnie, na zamówienie.

Pamiętaj, że na niektóre usługi zawsze będzie popyt. Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, usługi remontowe, mechanika samochodowa, krawiec. Są to specjalizacje, z których nadal możesz zrobić świetny i rentowny biznes. Nie bądź jednak jak wszyscy. Dodaj do swojego biznesu coś nowego. Daj się zauważyć.

Otwierając salon fryzjerski zatrudnij opiekunkę do dzieci, by matki mogły przychodzić z pociechami. Jeśli jesteś mechanikiem zaoferuj dodatkowo usługę odbioru i dostarczenia samochodu do klienta.

Czy istnieje pomysł idealny?

Tak! Idealny pomysł na biznes to taki, którym rozwiążesz problemy konsumentów. Słuchaj znajomych, obserwuj otoczenie i śledź trendy. Miej otwartą głowę. Tam gdzie inni widzą problem Ty znajdź pomysł na biznes!

Pomysł jest ważny jednak nie najważniejszy. To Ty jesteś siłą napędową firmy. Niezależnie od tego jaki rodzaj biznesu chodzi Ci po głowie, jeżeli nie będziesz umiał dobrze nim zarządzać, nawet najlepszy pomysł nie zapewni Ci sukcesu.

Pomysł na biznes to jedno, dobre przygotowanie i prowadzenie firmy – drugie i znacznie ważniejsze. Jeśli zastanawiasz się czy własny biznes jest dla Ciebie, przeczytaj poniższe posty:

Poprzedni artykułGdzie się podział mój czas?
Następny artykułStarcie z Pekinem
Część! Nazywam się Aneta i jestem maniakalnym odkrywcą! Na moim blogu przeczytasz o podróżach, cudownych miejscach jakie zwiedziłam i poradach podróżniczych. Znajdziesz tu tylko praktyczne porady jak poradzić sobie z prowadzeniem własnego biznesu i jak ciągle udoskonalać siebie. Pracuję na swoim od 6 lat i za nic nie wróciłabym na etat! Najważniejsze dla mnie to pisać bez mydlenia oczu i pokazywania świata w krzywym zwierciadle. Jak coś jest do kitu, to nie ubiorę tego w sukienkę w kwiaty - tego możesz być pewien! Moją miłością są podróże. W wolnych chwilach czytam, nałogowo sprawdzam ceny lotów w wyszukiwarkach, gram w gry planszowe z rodziną i gotuję (choć nie bardzo umiem). Mam jedną misję - obudzić w Tobie odkrywcę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię