Przygotowując się do roli przedsiębiorcy, trzeba ogarnąć bardzo dużo spraw. W zależności od branży lista może być długa, bądź bardzo długa. Z tego powodu, dołożę Wam jeszcze kilka punktów, nad którymi przydałoby się popracować, jeśli chcecie przetrwać pierwsze lata.

Lista powstała w kilka godzin, jednak w głowie tworzyła się przez ostatni rok. Był to póki co najtrudniejszy rok w naszej firmie. Popełniliśmy mnóstwo błędów, które zmotywowały nas do rachunku sumienia i stworzenia porządnego planu działania.

Problemy miały też pozytywne skutki. Nasze mózgi są niesamowite i w czasie kryzysu czacha wręcz paruje, pracując na wysokich obrotach i szukając coraz to lepszych rozwiązań. Dzięki temu, że 2018 był ciężkim rokiem, 2019 zapowiada się nad wyraz dobrze.

Czasem więc i kryzys jest potrzebny, żeby zacząć po prostu myśleć w sposób nietuzinkowy!

Ja w swoim otoczeniu nie mam zbyt wielu przedsiębiorców, na których mogłabym się wzorować. Część ludzi, od których mogę się uczyć poznałam już w trakcie prowadzenia firmy. Wartościowe lekcje dawało więc samo życie. Takie lekcje są bolesne, ale zapamiętuje się je najlepiej!

Teraz do rzeczy.

Proces zakładania firmy

Samo założenie firmy jest banalnie proste. Wystarczy pójść do urzędu miasta lub założyć profil zaufany i zarejestrować działalność przez internet. Na ten temat jest tyle poradników w internecie, że nie będę już dublować informacji.

Pomysł

Rzecz jasna podstawa to pomysł na firmę. Czy musi być unikalny? Według mnie wręcz przeciwnie. Najlepsze osiągnięcia mają firmy, które powielają stare pomysły, ale je ulepszają! Polecam zapoznać się ze Strategią Błękitnego Oceanu. Jest to model biznesowy, który pozwoli wypłynąć na szerokie wody, w branżach, które już działają bardzo sprawnie i mają dużą konkurencję.

Plan

Przedsiębiorstwo bez Biznesplanu może się kręcić, jednak w pewnym momencie stanie w martwym punkcie. My nie robiliśmy żadnego planu, ale się poprawiliśmy i teraz mamy cele miesięczne, kwartalne, półroczne, roczne i kilkuletnie. Jest to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi, dzięki którym będziesz wiedział co masz po kolei robić, sprawdzał swoją skuteczność a przede wszystkim będziesz wiedział gdzie zmierzasz.

Wybór formy opodatkowania

W tym pomoże Ci również stworzony Biznesplan. Będziesz wiedział jakich przychodów możesz się spodziewać i jaką formę prawno-księgową powinieneś wybrać.

Musisz również podjąć decyzję czy będziesz płatnikiem VAT. Według mnie warto kierować się, przynajmniej na początku, najprostszą zasadą – Jeśli współpracujesz z firmami – rozliczaj się z VAT. Jeśli z osobami prywatnymi – nie.

Finansowanie

Skąd weźmiesz kasę na rozkręcenie biznesu? Może będziesz potrzebował dofinansowań. Wszystko trzeba dobrze przemyśleć. Oczywiście możesz budować biznes latami w garażu, choć osobiście jestem za tym, żeby ruszyć z grubej rury ! Nic tak nie nakręca do działania, jak widok dziecka, które się szybko i sprawnie rozwija. Bez odpowiednich środków będzie to niemożliwe.

Pracownicy

Czy będziesz pracować sam, czy zatrudniać ludzi, musisz zastanowić się z kim chcesz współpracować. Znaleźć najlepszych ludzi z branży. Przeczytaj kogo powinieneś w firmie mieć zawsze pod ręką. Bardzo szybko się przekonasz, jak ważne jest to z kim współpracujesz.

Praca na pełen etat czy dorywczo

Sam musisz podjąć decyzję czy od razu chcesz ruszyć z kopyta, czy chcesz pomału rozkręcać biznes dalej pracując na etacie. To zawsze jest trudna decyzja. Zły wybór może doprowadzić do tego, że nie będziesz miał z czego żyć lub nigdy nie rozkręcisz firmy do poziomu, z którego mógłbyś się utrzymać.

To podstawy, z którymi musi zmierzyć się każdy. Teraz już będzie tylko… gorzej 😉

Zanim przeczytasz listę rad, porad, złotych myśli – jak zwał tak zwał, chciałam napisać Ci o teorii, o której na pewno i Ty słyszałaś.

Przedsiębiorczość ma się w genach.

Określę ten cytat dwoma słowami – wierutne kłamstwo!

Po pierwsze – większe znaczenie od genów ma wychowanie i zasady wpajane nam przez rodziców i otoczenie.

Po drugie – nawet jeżeli jesteś z rodziny, gdzie mama była nauczycielką a tata jeździł autobusami. Żyli z miesiąca na miesiąc i tak im było dobrze – to możesz się przedsiębiorczości nauczyć!

To nie jest cecha wrodzona. Oczywiście jedni mają większe predyspozycje i skłonność do nauki, ale generalnie jest to cecha nabyta! Nie daj sobie wmówić, że się do tego nie nadajesz. Ja Ci mówię, że się nadajesz! Wszystko zależy jedynie od Twojej determinacji.

Ok. Teraz przechodzimy już do sedna.

33 lekcje dla początkujących przedsiębiorców

1. Nie kombinuj

Jeżeli nie masz jakiegoś super, innowacyjnego pomysłu, po prostu nie kombinuj! Włożysz mnóstwo pracy w swój startup i nagle zonk. Rynek nie potrzebuje Twojego produktu czy usługi. Cała robota na nic. Skup się na tym co już istnieje, ale postaraj się to unowocześnić. Dać produktowi nowe życie, nowy wygląd, rozszerzone możliwości. O tym mówi Strategia Błękitnego Oceanu. Zapoznaj się z nią, a sam zobaczysz jakie daje możliwości. Dla bardziej dociekliwych polecam obszerną książką, która poprowadzi przez wszystkie etapy tego modelu.

2. Buduj relacje

To jak traktujesz ludzi dziś, przełoży się na Twoje wyniki w firmie. Kowalski, któremu dokuczałeś w podstawówce, może okazać się dziś wspaniałym partnerem biznesowym! Gdy poznajesz nowych ludzi, słuchaj ich z zainteresowaniem. Zapamiętuj czym się zajmują i jakie mają pasje. Nigdy nie wiesz, która znajomość może okazać się bardzo cenna.

3. Wyspecjalizuj się

Musisz być lepszy od konkurencji. Musisz być specjalistą w branży. Po łebkach to co najwyżej możesz prześlizgnąć się przez studia. W biznesie Twoja wiedza zostanie bardzo szybko zweryfikowana przez klientów.

4. Patrz na pieniądze

Wiem, że zaraz usłyszę głosy, że najważniejsza jest pasja i żeby kochać to co się robi, a pieniądze są sprawą drugorzędną. Ale nie na każdej pasji można zarobić, taka jest prawda i nikt nie wmówi mi, że zarobie kokosy, bo uwielbiam czytać kryminały. Biznes ma być dochodowy i kropka! Jeżeli masz pomysł jak przekuć swoje pasje w dobry biznes, to ogromny plus dla Ciebie. Jednak jeżeli brak Ci pomysłów lub co gorsza nie masz pasji, podejdź do tematu czysto materialnie.

5. Słuchaj mentorów

Przede wszystkim najpierw ich znajdź. Wiem jak to brzmi. Co mam iść do biura jakiejś szychy i zapytać czy zostanie moim mentorem? Jeśli masz tyle odwagi to oczywiście tak! Możesz również czytać książki takich ludzi, którzy Cię inspirują, słuchać ich wykładów czy podcastów. Napisz do nich maila! Szukaj, próbuj i się nie poddawaj.

6. Nie słuchaj głupców

Jak poznać głupca, który jest zwykłą mądralą? W dupie był, gówno widział a będzie udzielał Ci złotych rad. Unikaj rozmowy o swoim, nowym biznesie z takimi ludźmi. Kieruje nimi najczęściej jedynie zazdrość. Sami nie mają odwagi, by założyć firmę, a krytyką chcą przytłumić swoje kompleksy i podbudować ego. To też wskazówka jak rozpoznać mądrego, którego warto posłuchać. Taki człowiek będzie Ci zawsze kibicował.

7. Śledź nowości i badaj rynek

Jeśli chcesz być specjalistą w branży musisz być na bieżąco. Nie ma innej drogi do zwycięstwa. Wyobrażasz sobie firmę technologiczną, która 10 lat temu stworzyła innowacyjny produkt i zasiadła na laurach, nie obserwując co robi konkurencja. Musisz śledzić swoją branże i podglądać konkurencję codziennie! Każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania i technologie. Obserwacja rynku pozwoli Ci również dobrze oszacować cennik swoich usług oraz poznać wymagania Twoich klientów.

8. Kończ to co zacząłeś

Najgorsze co może się zdarzyć, to nawarstwienie spraw do zrobienia. Sama mam z tym ogromny problem. Nie mam cierpliwości i często jak coś mnie wkurzy to rzucam to w diabły. Lecz nie tędy droga. Zakorzeń w sobie nawyk kończenia wszystkiego co rozpoczniesz. Pamiętaj, że to co robisz nie musi być perfekcyjne, ma być zrobione i przynosić korzyści. Też się tego uczę 🙂

9. Planuj dzień

Wstajesz rano i próbujesz sobie przypomnieć co to miałeś dziś zrobić. Spotkanie na 10 i wizyta w urzędzie skarbowym (tak, tak będziesz tam częstym gościem , choć raczej niemile widzianym). Zajmujesz więc resztę czasu jakimiś nieistotnymi rzeczami. Na koniec dnia okazuje się, że zapomniałeś przesłać wycenę dla klienta, a termin zwrotu niepasującego tonera do drukarki własnie dziś minął. Zapisuj wszystko! To jedyna droga, która nie wyprowadzi Cię na manowce. Gdy będziesz miał luźniejszy dzień, dzięki zapiskom, z łatwością wrócisz to listy zadań, które nie były pilne, ale są do zrobienia.

10. Podsycaj swoją motywację

Na początku pewnie będziesz miał dużo energii. Po jakimś czasie przyjdzie niestety spadek. Musisz więc stale się motywować do działania. Robić plany, dawać sobie nagrody, mieć zawsze cel przed oczami. Nie zapominaj dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć.

11. Zabezpiecz firmę i siebie

Zakładając firmę warto być przygotowanym na różny bieg zdarzeń. O tym jak to zrobić, pisałam we wpisie jak się dobrze przygotować do założenia własnej działalności. Idealnie by było, gdybyś miał odłożone pieniądze na kolejnych 6 miesięcy życia. Jednak wiem, że jest to bardzo trudne. Zadbaj więc o ubezpieczenie firmy. Nie jest to droga sprawa, kilka stówek rocznie. Nam się już zwróciło po kradzieży na budowie.

Jeżeli będziesz obracał sporymi pieniędzmi lub Twoja branża jest ryzykowna, raczej zastanów się nad założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niż działalnością gospodarczą.

12. Bądź optymistą

Czy tylko ja nie lubię pesymistów? Przyszło mi kilka razy pracować z ludźmi, którzy byli bardzo dobrzy w tym co robią, jednak non stop marudzili. Każde spotkanie z nimi powodowało ból głowy i dół na resztę dnia. Traciłam motywację i chęci w ogóle do życia. Nie bądź taką osobą! Nikt nie będzie chciał z Tobą pracować, nawet jeśli będziesz mega specjalistą. Optymistom naprawdę żyje się lepiej.

13. Uodpornij się na porażki

Porażki to część drogi na szczyt. Nikt nie mówił, że będzie łatwo i musisz z tą myślą się oswoić. Możesz nawet zbankrutować. I co wtedy? Super! Każdy milioner zbankrutował średnio dwa razy! Sukces jest w Twojej głowie. Na pewno słyszałaś o ludziach , którzy wygrali na loteriach miliony, a po kilku latach byli jeszcze biedniejsi niż przed wygraną. Bogaty jesteś najpierw w głowie. Żadna porażka nie może tego zmienić.

14. Biznes to ludzie

Sam niczego nie dokonasz. Serio. Może rozkręcić świetną firmę, ale komu sprzedaż produkt? No własnie! Musisz nauczyć się jak nawiązywać pozytywne relacje z ludźmi. Na początek polecam Ci książkę, która jest już klasykiem – „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.” Koniecznie, ale to koniecznie musisz ją przeczytać. Pomoże Ci nie tylko w biznesie ale i życiu osobistym.

15. Deleguj zadania

Najczęstszy błąd początkujących przedsiębiorców, to że wszystko chcą robić sami. To niezwykle głupie! Nie będziesz specjalistą we wszystkim. Zrobienie projektu graficznego, pewnie Ci się uda, ale zajmie 10 godzin, a specjaliście pół godziny. Przelicz jaką ten czas ma wartość. Jeśli godzina pracy, zarówno Twoja jak i grafika, kosztuje 100 zł, to właśnie straciłeś 950 złotych.

16. Doświadczenie to atut, nie wymóg

Jeśli masz doświadczenie w branży to świetnie. Ale nie myśl, że jesteś już Bruce Wszechmogący i nie musisz śledzić nowinek. Czasem nowicjuszom jest nawet łatwiej. Mają czystą głowę, uczą się od nowa, poznając na bieżąco trendy.

17. Stwórz swoją wizję

Bez planu, będziesz się motał. Nie będziesz widział celu i mety. Stwórz wizje krótko i długoterminową. Potraktuj to jak przygotowanie się do walki i po kolei miej plan wygrywania kolejnych bitew. Polskie myślenie „co ma być to będzie” to myślenie przegranego, nie zwycięzcy. W Ty przecież, jak mówił klasyk – Jesteś Zwycięzcą! 😉

18. Bądź konkretny i stawiaj na swoim

To Twoja firma, nie Hanki, bo ona dawno już zginęła w kartonach. Twój plan, Twój biznes i Twoje pomyłki. Nie daj sobie wmówić, że źle robisz. Jeżeli do czegoś dążysz, rób to wytrwale. Krytyków znajdzie się setka albo i więcej. Nie możesz działać po omacku i co chwilę zmieniać zdania, bo ktoś Ci powiedział, że to co robisz nie wypali.

19. Ufaj ale sprawdzaj

Nasze problemy zeszłoroczne były spowodowane właśnie zbytnim zaufaniem. Ludzie są jacy są. Nie zmienimy tego. Nie chodzi o to, żebyś na każdego patrzył jak na potencjalnego mordercę. Jednak dbaj o swoje interesy. Sprawdzaj czy ludzie, którym powierzyłeś pracę, wykonują ją jak należy. Nie ufaj nowemu klientowi, że zapłaci Ci później. Nie rób nic „na gębę”. Wszystkie uzgodnienia spisuj. W razie problemów, wartość będzie miało tylko to co masz na papierze.

20. Podejmuj odważne decyzje

Tylko odważnymi ruchami możesz podbić rynek. Kopiujących i idących utartymi ścieżkami jest już bardzo wielu. Zrób coś inaczej niż reszta, zacznij od końca, jeśli konkurencja mówi „nie” Ty powiedz „tak!”. Tylko tak działające firmy są na szczycie.

21. Mów o sobie jak o zwycięzcy

Jak my lubimy narzekać. Spotkasz kolegę z osiedla po kilku latach i najpewniej usłyszysz, że mu matka zmarła, firma upadła, żona zdradziła, dzieci palą papierosy i nie chcą się uczyć. Ty bądź inny. Chwal się swoimi sukcesami, nawet jeżeli więcej jest za Tobą niepowodzeń. Twórz już dziś swoją markę, która ma się kojarzyć z sukcesem! Ludzie skromni może i są lubiani, ale są też nijacy. Ty bądź wyrazisty. Niech o Tobie mówią.

22. Rób to co przynosi zyski

To jak wiele czasu poświęca się w firmach na mało istotne rzeczy, zawsze mnie dziwiło. Obiadki trwające dwie godziny, rozmowy o głupotach, wydzwanianie do klientów w zasadzie nie wiadomo w jakim celu. Po kilku tygodniach pracy, już sam będziesz wiedział, które czynności są najbardziej efektywne, a które nie. Według zasady Pareta jedynie 20% czynności, jakie wykonujemy, przynosi aż 80% zysków. Skup się na tym by odnaleźć te zadania i to im poświęcać najwięcej czasu.

23. Wyłącz konsumpcjonizm

Na początku Twojej kariery naprawdę nie potrzebujesz najnowszej generacji laptopa. Stare biurko również spełni swoją funkcję. Wiem, że zakładając firmę chciałoby się ją dobrze wyposażyć. Jednak robi się to tylko dla swojej próżności. Najpierw zajmij się rozwojem, a kiedy będzie Cię już stać, kup sobie nowy sprzęt w nagrodę za osiągnięcia.

24. Podczas wzlotów przygotuj się na upadki

Może tak być, że ruszysz z kopyta i szybko zobaczysz efekty. Niestety potem nastąpi lekki spadek. To naturalne cykle koniunkturalne. Przygotuj się na nie. Znam wiele osób, które zachłysnęły się chwilowym sukcesem. Nowe samochody, sprzęt, życie na pełnej petardzie, rozbijanie się po modnych imprezach. Potem nastąpił spadek i z pięknego okresu zostały jedynie niespłacone kredyty i kac moralny.

25. Inwestuj w rozwój

Jakbym miała dać Ci jedną radę, to właśnie byłaby nią ta. Jak się nie rozwijasz, nie masz szans z konkurencją, która wyprzedzi Cię o lata świetlne. Tak naprawdę Ty nie będziesz stał w miejscu ale będziesz się cofał. Będą spadać Twoje zyski a Twoja marka będzie postrzegana jako staroświecka i zacofana, o ile w ogóle ktoś będzie o niej pamiętał.

26. Wykorzystaj media

Nie tylko media. Wykorzystaj wszystko co jest dostępne na rynku, aby się wypromować. Zatrudnij specjalistę od marketingu, a wydatek zwróci Ci się z prędkością światła. Próbuj wielu dróg i wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj jednak, że żadna reklama nie pomoże, jeśli Twoje produkty czy usługi, będą złej jakości. Promuj się ale i dbaj o klientów. Poczta pantoflowa to według mnie, nadal najlepszy sposób na pozyskiwanie klientów.

27. Pamiętaj o swoich wartościach

Spotkałam któregoś dnia kolegę, który w szkole uchodził ze „spoko kolesia”. Nie bardzo się wyróżniał ale był sympatyczny. Jak się okazało już na studiach zaczął robić niezłą karierę. Dziś jest osobą bardzo znaną w swojej branży. Po krótkiej rozmowie miałam dość. Gdy odszedł, powiedziałam sobie w myślach „co za nadęty dupek”. Zupełnie nie przypominał tamtego fajnego kolegi. Nawet jak osiągniesz sukces, nie zapominaj kim jesteś. Kto jest Twoim przyjacielem, na kogo mogłeś przez długie lata liczyć i jakie są Twoje najważniejsze wartości. Pieniądze nie zmieniają człowieka, według mnie wydobywają z niego prawdziwe cechy. Jeśli usłyszysz kiedyś od kogoś „co za buc”, szybko zamknij się sam w pokoju i nie wychodź póki nie ustawisz się do pionu.

28. Bądź słowny

Słowo ma być droższe od pieniędzy. I na tym zakończę tą myśl.

29. Gaś pożary zanim się rozprzestrzenią

Swoją firmą powinieneś potraktować jak kontakty z ludźmi. Gdy coś Cię wkurzą w partnerze/partnerce i nie wyrzucisz tego z siebie od razu, będzie się nawarstwiać. Ty będziesz milczał a złość i rozgoryczenie będą rosnąć. W końcu wybuchnie ogromny pożar, który spali doszczętnie cały związek. W firmie jest tak samo. Nawet mały problem, którym nie zajmiesz się odpowiednio wcześnie, może urosnąć do takich rozmiarów, że ognia nie zgasisz, a ofiar może być znacznie więcej niż w przypadku związku.

30. Nie chwytaj się wszystkiego

Stare, mądre powiedzenie mówi, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Możliwości jest wiele. Nieważne czy chodzi o reklamę i promocję, szukanie wspólników czy inwestorów, zatrudnianie ludzi, korzystanie z okazji, itd. Nie pozwól abyś utonął w możliwościach! Pamiętaj, że co za dużo to nie zdrowo. Nie możesz być wszędzie, bo zaczniesz klientom odbijać się jeszcze przed śniadaniem. Nie rób z siebie wszechstronnego. To nie działa. Jesteś zwykłym człowiekiem, który ma plany i marzenia i konsekwentnie je realizuje. Taką twarz powinieneś pokazywać klientom i wspólnikom.

31. Nie poddawaj się

Zanim zaczniesz kląć, że nic Ci nie wychodzi i wracasz na etat, daj sobie chwilę. Nikt firmy w miesiąc nie zbudował! Nikt nie zarobił miliona w tydzień (choć niektórzy będą próbować Ci to wmówić), żaden wynalazca nie opatentował nic w parę godzin. Na wszystko potrzeba czasu. Czasami wielu prób, wielu błędów i rozczarowań. Każda jednak nowa inicjatywa jakiej się podejmiesz, każda przeszkoda, którą przeskoczysz to dla Ciebie lekcje warte miliony! Wykorzystaj je i proszę nie wracaj na etat! Walcz!

32. Naucz się wylogować

Wyloguj się z pracy, z Facebooka, z konta na gmailu i Instagrama. Idź z dziećmi do parku, poleż w saunie, lub przeczytaj całkiem nic nie wnoszącą w życie książkę. Nie żyjesz by pracować, pracujesz by żyć lepiej. A gdzie to Twoje lepiej jak ciągle jesteś online?

33. Wyluzuj

Początkujący przedsiębiorcy żyją swoim nowym biznesem. I super. Pod warunkiem, że przy kolacji ze znajomymi potrafią rozmawiać o czym innych niż nowa firma. Pamiętają by zadzwonić do przyjaciela w dniu urodzin. Potrafią po prostu wziąć na luz. Przez parę godzin w tygodniu zwyczajnie olać pracę, wymazać ją z pamięci. Nieustanne myślenie o firmie spowoduje, że będziesz ciągle spięty. A poza tym zawalisz inne sfery życia. Wyluzuj! I tyle 😉

Poprzedni artykułSingapur – miasto jak z filmu
Następny artykułMuszę, inaczej się uduszę.
Część! Nazywam się Aneta i jestem maniakalnym odkrywcą! Na moim blogu przeczytasz o podróżach, cudownych miejscach jakie zwiedziłam i poradach podróżniczych. Znajdziesz tu tylko praktyczne porady jak poradzić sobie z prowadzeniem własnego biznesu i jak ciągle udoskonalać siebie. Pracuję na swoim od 6 lat i za nic nie wróciłabym na etat! Najważniejsze dla mnie to pisać bez mydlenia oczu i pokazywania świata w krzywym zwierciadle. Jak coś jest do kitu, to nie ubiorę tego w sukienkę w kwiaty - tego możesz być pewien! Moją miłością są podróże. W wolnych chwilach czytam, nałogowo sprawdzam ceny lotów w wyszukiwarkach, gram w gry planszowe z rodziną i gotuję (choć nie bardzo umiem). Mam jedną misję - obudzić w Tobie odkrywcę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię